Kvaliteten email na dan prežene dnevni dolgčas stran. Prijavi se na dnevno dozo slastnosti.
Hrustljave račje prsi
#Glavne jedi
Kako narediti

Hrustljave račje prsi so pripravljene v samo eni ponvi. Sočne prsi s hrustljavo zapečeno kožo in slastno omako. Preprost recept!

Ta recept za račje prsi je resnično spremenil moje življenje. Jernej obožuje račje prsi, še bolj pa obožuje celo pečeno raco (recept najdete na blogu). Jaz? Nope, nisem v klubu oboževalcev pečene race. No, vsaj nisem bila. Zakaj? Morda vam je znan tisti značilen okus po divjačini, ki ostane v ustih, ko jemo raco. Je mogočen, bogat, prevladujoč in prav zaradi tega nisem oboževala pečene račke. A ta recept je vse spremenil. Jernej je naredil preprosto marinado iz sojine omake, ingverja, pomarančnega soka in začimb. V tej mešanici mariniramo račje prsi vsaj 20 minut, lahko pa tudi do dva dni. Dlje kot mariniramo raco, manj tega značilnega okusa bo imela. Zmagovalno zame in za moje brbončice! Ta recept je spremenil moj pogled na pečene račje prsi in nad tem preprostim trikom sem zdaj navdušena. Sočne, slastne prsi, pripravljene v samo eni ponvi, v samo 45 minutah, njam.

Ta recept za račje prsi je slasten in enostaven za pripravo. Postrežene pa so s slastno omako.

Kako spečemo račje prsi v ponvi

V kolikor je mogoče, uporabimo ponev, ki je ognjevarna in primerna tudi za pečico. V primeru, da pečemo večje račje prsi (približno 350g na prsi), jih bomo morali dokončati v pečici.

Najprej pripravimo marinado iz pomarančnega soka, sojine omake, ingverja in začimb. Ta bo iz prsi sprostila tisti značilen okus po divjačini, močno račjo aromo. Račje prsi mariniramo vsaj 20 minut, oziroma do dva dni v hladilniku.

Nato marinado precedimo in prihranimo, račje prsi pa dobro osušimo s kuhinjsko brisačko. Z nožem v kožo zarežemo karo vzorec. Na ta način se bo koža enakomerno hrustljavo zapekla. Račje prsi damo v ponev, s kožo navzdol. S kuhinjsko lopatico jih dobro pritisnemo ob ponev. Manjše račje prsi (približno 200g na prsi) pečemo 6 minut IN večje račje prsi pečemo 8 - 10 minut.

Račje prsi obrnemo in nadaljujemo s pečenjem tako dolgo, kot nam ustreza po okusu (več informacij spodaj).

surove račje prsi

surove račje prsi pred marinado

marinada račjih prsi

Kako dolgo pečemo račje prsi

Prvi korak je vedno enak: Račje prsi damo v ponev, s kožo navzdol. S kuhinjsko lopatico jih dobro pritisnemo ob ponev. Manjše račje prsi (približno 200g na prsi) pečemo 6 minut IN večje račje prsi pečemo 8 - 10 minut. Nato račje prsi obrnemo in nadaljujemo s pečenjem glede na okus:

Manjše račje prsi (približno 200g na prsi):

Za medium-rare - 2 - 3 minute (oziroma do temperature 58 °C) - mehka in sočna (kot na fotografiji)

Za medium - 4 minute (oziroma do temperature 62 °C) - manj sočna, a še zmeraj mehka in slastna

Za skozi pečene "well done" - 8 - 10 minut (oziroma do temperature 70 °C ) - skozi pečena in manj mehka

Večje račje prsi  (približno 350g na prsi)

Dokončamo v pečici. Pečemo 2 minuti s kožo navzdol, nato jih obrnemo in nadaljujemo s pečenjem:

Za medium-rare - 3 - 4 minute (oziroma do temperature 58 °C) - mehka in sočna (kot na fotografiji)

Za medium - 6 minut  (oziroma do temperature 62 °C) - manj sočna, a še zmeraj mehka in slastna

Prestavimo na krožnik, kjer naj počivajo 10 minut - prsi se bodo še kuhale med počivanjem.

zarežemo kožo račjih prsi pred pečenjem

razlika med večjimi in manjšimi račjimi prsmi

Kako spečemo račje prsi v pečici

V kolikor imamo doma večje račje prsi (približno 350g na prsi) potem jih bomo morali najprej speči v ponvi, nato pa prestaviti v pečico. Ognjevarno ponev (takšno, ki je primerna za v pečico), prestavimo v predhodno ogreto pečico na 200 °C. Nadaljujemo s pečenjem s kožo navzdol še 2 minuti, nato prsi obrnemo in jih v pečici pečemo še 3 - 4 minute za medium rare ALI ali 6 minut za medium ALI 8 - 10 minut za skozi pečene prsi "well done". Prestavimo na krožnik, kjer naj počivajo 10 minut - prsi se bodo še kuhale med počivanjem.

pečenje račjih prsi

Kaj postrežemo k račjim prsam

Čez račje prsi prelijemo domačo pomarančno omako in postrežemo z najljubšo prilogo. Midva obožujeva:

Domače Hrustljave račje prsi

Račje prsi recept

Kako hranimo račje prsi?

Račje prsi lahko mariniramo do dva dni pred pečenjem, a servirati jih moramo vedno tople in čimprej po pečenju in počitku.

Poskusite tudi te račje recepte

Začnimo s kuhanjem!

Samo še nekaj minut v kuhinji vas loči do te fantastične jedi.

• marinada

V skledo ali blender damo vse sestavine za marinado: strta stroka česna, sveže iztisnjen pomarančni sok, olupljen in narezan ingver, sojino omako, piment, kis, klinčke, čili in rastlinsko olje. Vse sestavine premešamo v blenderju ali s paličnim mešalnikom.

• mariniramo račje prsi

Račje prsi damo v vrečko za zamrzovanje in jih prelijemo z marinado. Vrečko zapremo in postavimo v hladilnik za 20 minut, ozrioma do dva dni, da se prsa marinirajo.

Nasvet
    Marinada bo pripomogla k temu, da se znebimo močnega okusa po divjadi, ki ga raca rada ima. Dlje kot mariniramo račje prsi, manj tistega specifičnega okusa bodo imela.
  • račje prsi zarežemo in spečemo

Račje prsi vzamemo iz marinade. Marinado precedimo in prihranimo. Račje prsi dobro osušimo s papirnatimi kuhinjskimi brisačkami. Z ostrim nožem račja prsa zarežemo v vzorcu karo. Naredimo 6 - 8 zarez v kožo (pomembno je, da zarežemo samo kožo, brez mesa) pod kotom v eno smer, nato pa še 6 - 8 zarez v kožo v drugo smer, da se tvori vzorec karo. Na zmeren ogenj pristavimo ponev. Dodamo račje prsi (pazimo, da imajo dovolj prostora, v kolikor je potrebno ne pečemo vseh naenkrat). V ponev damo račje prsi s kožo navzdol. Dodajanje maščobe ni potrebno, saj imajo račje prsi veliko lastne maščobe, ki se bo sprostila in raztopila. Račje prsi pečemo glede na velikost. Manjše prsi pečemo 6 minut s kožo navzdol, večje pa 8 - 10 minut s kožo navzdol, tako da se maščoba stopi, koža pa je hrustljavo zapečena. S kuhinjsko lopatico prsa pritisnemo ob ponev, da je koža popolnoma v stiku s ponvijo.

Nasvet
    V kolikor se iz račjih prsi stopi za več kot 1 cm maščobe, jo odlijemo in prihranimo za kdaj drugič.
  • pečenje račjih prsi

Ko so manjše račje prsi zapečene, jih obrnemo ter nadaljujemo s pečenjem še 2 - 3 minute za medium rare ALI 4 minute za medium ALI 8 - 10 minut za skozi pečene prsi "well done". Prestavimo na krožnik, kjer naj počivajo 10 minut - prsi se bodo še kuhale med počivanjem. V kolikor pa pripravljamo večje račje prsi pa je proces nekoliko drugačen. Ognjevarno ponev (takšno, ki je primerna za v pečico), prestavimo v predhodno ogreto pečico na 200 °C. Nadaljujemo s pečenjem s kožo navzdol še 2 minuti, nato prsi obrnemo in jih v pečici pečemo še 3 - 4 minute za medium rare ALI ali 6 minut za medium ALI 8 - 10 minut za skozi pečene prsi "well done". Prestavimo na krožnik, kjer naj počivajo 10 minut - prsi se bodo še kuhale med počivanjem.

• omaka

Prihranjeno in precejeno marinado damo v kozico. Dodamo sveže iztisnjen pomarančni sok in med. Pristavimo na močan ogenj in počakamo, da mešanica zavre, nato ogenj zmanjšamo in nadaljujemo s kuhanjem tako dolgo, da se približno tretjina omake reducira, približno 5 minut.

• postrežemo

Z ostrim nožem pod kotom z enim gibom odrežemo račje prsi na rezine. Postrežemo jih s tradicionalnimi mlinci ali pire krompirjem. Čez prsi prelijemo pomarančno omako in hitro postrežemo, dober tek.